Loft

Co prawda historia loftów sięga lat pięćdziesiątych XX wieku Nowego Jorku, ale ich obecność w polskiej przestrzeni architektonicznej jest stosunkowo młoda. Czym są lofty? To przede wszystkim bardzo przestronne pomieszczenia, coś w rodzaju apartamentów usytuowanych w nieczynnych budynkach przemysłowych i urządzanych na bardzo wysokim poziomie lub wręcz minimalistycznym, najczęściej w stylu industrialnym.

Projektowanie wnętrz loftów na terenie Bielska-Białej polega przede wszystkim na utrzymaniu i podkreśleniu wyjątkowego charakteru przemysłowych wnętrz minionych epok: wysokie sufity, otwarta przestrzeń, duże okna oraz wyraźne wyeksponowanie użytych do budowy materiałów np. czerwonej cegły, kamienia, stali, betonu, drewnianych konstrukcji nośnych, przewodów, instalacji wodno-kanalizacyjnych itp. W niektórych aranżacjach można spotkać się z dużymi windami towarowymi, co znacznie podnosi walory loftów.

Rodzaje loftów

Zgodnie z obowiązującymi trendami pomieszczenia tego typu aranżowane są na różne sposoby, choć główne założenia są bezwzględnie przestrzegane. Do typowych rodzajów loftów zaliczamy Hard Loft (z wyjątkiem łazienki pozostała przestrzeń całkowicie otwarta), Raw Loft (nie w pełni wykończona przestrzeń, nierzadko bez sanitariatów), Soft Loft (ściany tylko do pewnej wysokości), Moderate Loft (podstawowy rodzaj kuchni i dość wygodna łazienka) oraz Upscale Loft (najwyższy standard wykończenia w każdym zakresie).

Oczywiście nic nie dzieje się bez przyczyny, ponieważ osiągnięcie pozytywnych rezultatów musi być poprzedzone pozyskaniem ściśle określonej wiedzy, począwszy od charakteru pracy, poprzez standardy obsługi klientów i na wyznaczonym do osiągnięcia przez firmę celu kończąc. A zatem wnętrze loft ma być miejscem, gdzie się chce pracować, a w przypadku klientów, miejscem pozytywnie kojarzonym.

Aranżacja loftu

Wbrew pozorom utrzymanie industrialnego, czy też minimalistycznego wnętrza loftów wcale nie jest takie proste. W zależności od potrzeb chcemy zazwyczaj wprowadzić w ich przestrzeń trochę nowoczesności i wygody na przynajmniej podstawowym poziomie. A więc potrzebna jest perfekcyjnie wykonana aranżacja, która zachowa charakter pomieszczenia, podkreśli wszystkie jego walory, a jednocześnie dyskretnie wkomponuje nowe elementy, które dzięki producentom nierzadko imitują dawne style.

W projektowaniu wnętrza loftów najważniejsza jest zasada zachowania przestrzeni, pozostawienia okien bez żadnych przesłon (dopuszcza się rolety o prostej konstrukcji), stosowania kolorów bieli, czerni, szarości i naturalnych występujących w użytych materiałach budowlanych, eksponowania konstrukcji i elementów o wyraźnie historycznym pochodzeniu, pozostawienia starych instalacji (można pokusić się o przywrócenie ich pełnej używalności i uzyskanie w ten sposób ciekawych efektów dźwiękowych), utrzymania minimalistycznego stylu w wyposażeniu, pozostawienia podłóg oryginalnych (dopuszcza się zastosowanie wzmocnień żywicznych w przypadku betonu lub podłogi drewnianej) oraz wprowadzenia takiego oświetlenia, które jednoznacznie będzie kojarzyć się z przemysłowym charakterem budynku (można poeksperymentować i wprowadzić minimalny powiew nowoczesności).

SZYBKI KONTAKT
Napisz do nas

Leave this empty: